بارگذاری

جراحی لثه یکی از روش های درمانی است که در برخی موارد برای بهبود سلامت دهان و دندان ها انجام می شود. در این مقاله به توضیح جراحی لثه، انواع آن، دلایل و مزایای آن، نحوه انجام آن و هزینه آن می پردازیم.

انواع جراحی لثه

جراحی لثه عبارت است از برداشتن یا بازسازی بافت لثه برای حفظ سلامت دندان ها و استخوان فک. جراحی لثه معمولا زمانی انجام می شود که لثه ها به دلیل عفونت، التهاب، آسیب یا فشار نامناسب دچار تحلیل یا تورم شده باشند. جراحی لثه باعث می شود که لثه ها به شکل و اندازه مناسب بازگردند و با دندان ها به خوبی مچ شوند.

جراحی لثه بسته به نوع مشکل و هدف درمان، به چند نوع تقسیم می شود:

(Gingivectomy): در این نوع جراحی، قسمت اضافی لثه که روی دندان ها را پوشانده است بریده می شود تا فضای بین دندان ها و لثه ها کمتر شود و عفونت و التهاب کاهش یابد. این جراحی برای درمان لثه هایی که بیش از حد رشد کرده اند (Gingival Hyperplasia) کاربرد دارد.
 (Gingivoplasty): در این نوع جراحی، بافت لثه بازسازی می شود تا شکل زیباتر و طبیعی تری به آن بدهد. این جراحی برای درمان تحلیل لثه (Gingival Recession) کاربرد دارد.
(Gum Graft): در این نوع جراحی، بافت سالم از قسمت دیگر دهان گرفته شده و روی قسمت تحلیل رفته یا کم بافت پیوند زده میشود تا پوشش و حفاظت مناسب را فراهم کند. این جراحی برای درمان تحلیل لثه و حساسیت دندان ها کاربرد دارد

(Periodontal Flap Surgery): در این نوع جراحی، لثه روی دندان ها برداشته می شود تا ریشه دندان ها و استخوان فک قابل دسترسی باشند. سپس عوامل عفونی و التهابی از این قسمت ها پاک می شوند و لثه دوباره روی دندان ها قرار می گیرد. این جراحی برای درمان عفونت لثه کاربرد دارد.

(Regenerative Surgery): در این نوع جراحی، با استفاده از مواد مصنوعی یا طبیعی، استخوان فک یا بافت لثه از دست رفته ترمیم می شود. این جراحی برای درمان فقدان استخوان یا ترمیم بافت ناشی از عفونت لثه کاربرد دارد.

دلایل و مزایای جراحی لثه

جراحی لثه زمانی انجام می شود که روش های درمان غیر جراحی مثل تمیز کردن دندان ها، استفاده از دارو و …، کافی نباشند و مشکلات لثه به حد جدی برسند. بعضی از دلایل اصلی جراحی لثه عبارتند از:

– پیشگیری از از دست دادن دندان ها
– بهبود زیبایی و ظاهر دهان و لبخند
– کاهش حساسیت و درد دندان ها
– کنترل رشد باکتری های مضر در دهان
– بهبود عملکرد و سلامت دستگاه گوارش

نحوه انجام جراحی لثه

جراحی لثه توسط یک جراح دندانپزشک یا پریدونتولوژیست انجام می شود. قبل از جراحی، پزشک با بررسی وضعیت دندان ها و لثه های بیمار، نوع و روش مناسب جراحی را تعیین می کند. همچنین بسته به شرایط بالینی بیمار، ممکن است تصویربرداري پانوراميك يكپارچه (CBCT) انجام گیرد.

جراحی لثه با بی حسی موضعی انجام می شود. پس از جراحی، پزشک داروهای ضد التهاب و ضد عفونی تجویز می کند. همچنین دستورالعمل های لازم برای مراقبت از دهان و لثه پس از جراحی را به بیمار می دهد.

 هزینه جراحی لثه

قیمت جراحی لثه بستگی به نوع و روش جراحی، شدت مشکل، تعداد دندان های درگیر، و … برآورد میشود.

دکتر کیهان کندری، متخصص جراحی لثه
دکتر کندری دارای ۱۵ سال سابقه کار در حوزه دندانپزشکى با تجربه بالا و یکى از بهترین دندانپزشکان در حوزه جراحي، ايمپلنت و زيبايي است. او در مطب خود در تهران، خدمات جراحي لثه را با استفاده از روش های نوین و با کيفيت بالا ارائه مي دهد.

برای اطلاعات بيشتر و نوبت دهي، مي توانيد با شماره تلفن های ۰۲۱۸۸۷۸۱۹۷۸ و ۰۹۹۱۲۹۵۳۸۸۵ تماس بگیرید و یا برای اطلاعات تماس بیشتر صفحه تماس با ما را ببینید

نیاز به کمک دارید؟
اکنون تماس بگیرید