بارگذاری

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

 رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

ارتباط میان رژیم غذایی با پوسیدگی ها در مطالعات فراوانی نشان داده شده است. از طرف دیگر غذاهای اسیدی بیشتر باعث پوسیدگی دندان می شوند. با ما همراه باشید.

توصیه هایی برای رژیم غذایی

تفحص در رژیم غذایی والدین یک اصل لازم برای تصمیم گیری درباره ایجاد تغییرات بعدی برای پیشگیری از پوسیدگی ها می باشد. یکی از معتبر ترین روش ها برای جمع آوری اطلاعات با کیفیت در مورد اجزای رژیم عذایی روش وزن کردن و تهیه یادداشت از آنهاست. ولی این روش ها وقت گیر هستند و به درد استفاده عملی نمی خورند. گرفتن تاریخچه درباره رژیم غذایی که تقریبا کیفیت مناسبی دارد منطقی تر است و به این شکل انجام می شود که بیمار یا والدین او فرم خاصی پر می کنند که معمولا درباره تمام مواد غذایی مصرف شده در ۳ تا ۷ روز متوالی است.

 رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان
رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

پزشک باید با توجه به جنبه های اصلی تغذیه، رژیم غذایی برای کاهش دریافت مواد پوسیدگی زا را تنظیم نماید. بنابراین این رژیم توصیه شده باید به منظور اصلاح الگوی تغذیه بیمار، حذف کربوهیدرات های قابل تخمیر، ساکارز و دفعات مصرف اسنک ها و نوشیدنی های شیرین و غذاهای چسبناک تهیه شود. مصرف مایعات دارای ساکارز با شیشه به خصوص شب ها عامل مهمی است که موجب پوسیدگی در کودکان کم سن می شود.

اصول کلی تنظیم رژیم غذایی برای اجتناب از پوسیدگی ها بسیار ساده است:

* محدود نمودن دفعات مصرف وعده های غذایی یا خوراکی ها به ۵ یا ۶ بار در روز. معمولا این به معنای مصرف ۳ وعده غذایی و ۳ میان وعده است. از غذاها و خوراکی های دارای ساکارز اجتناب شود. بین وعده های غذایی هیچ گونه مصرف اسنک نباید باشد.

این مطلب را هم بخوانید
زیبایی فرم و رنگ دندان ها

* مصرف شیرینی ها و شکلات به یکبار در هفته محدود شود. (شیرینی های شنبه)

* اگر مصرف شیرینی ها و آدامس نمی تواند قطع شود از محصولات حاوی قند جایگزین ساکارز مثل زایلیتول و وسوربیتول استفاده شود.

* در مورد عادات غذایی نوزادان توصیه های لازم برای پیشگیری از پوسیدگی های زود هنگام دوران کودکی انجام شود.

* درباره پیشگیری از پوسیدگی توصیه های لازم انجام شود که شامل کاهش دریافت نوشیدنی های اسیدی مثل نوشابه های شیرین و آبمیوه ها و نوشیدنی های ورزشی می شود.

پیام بگذارید

نیاز به کمک دارید؟
Call Now Buttonاکنون تماس بگیرید