بارگذاری

انواع روکش های دندانی

انواع روکش های دندانی

انواع روکش های دندانی

احتمالا تا به حال دندان های شما نیاز به روکش داشته است و به دندانپزشکی مراجعه کرده اید و پیشنهاد های مختلف روکشی به شما داده شده و شما برای انتخاب هرکدام از این روکش ها سردرگم مانده اید. اکثر بیماران می گویند که بهترین جنس و گران ترین جنس را برای ما بگذارید و واقعیت این است که شاید بعضی از جاها یکسری روکش های ازران تر بیشتر به درد ما بخوره. چه از لحاظ مقاومتی و چه از لحاظ کیفیتی، ارزان تر یا گران تر بودن روکش را در ادامه توضیح خواهیم داد.

به متریال و جنسی که استفاده می شود ربطی ندارد، یعنی این روکش ایرانی یا خارجی است. بیشتر بحث نوع متریال است که جنس اش فرق می کند و مواد آن مختلف است.

روکش های دندانی به دو قسمت روکش های زیرکونیا و روکش های PFM بر پایه ی فلز تقسیم می شوند.

 

انواع روکش های دندانی
انواع روکش های دندانی

تفاوت روکش های زیرکونیا و PFM:

روکش از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت کلاهک زیرین که در دهان بیمار دیده نمی شود و در روکش های زیرکونیا و  PFMجنس اش فلز است و یک لایه سرامیکی روی آن قرار می گیرد که آن کلاهک را می پوشاند. این لایه سرامیکی چیزی است که در دهان بیمار دیده می شود و در هر کدام از روکش های زیرکونیا و PFM می تواند جنس اش یکی باشد. تفاوت این روکش ها در آن فلز زیرش است که در داخل دهان دیده نمی شود. درروکش PFM یا روکش فلزی این روکش حالت قدیمی تر دارد و فلزش مشکی است و روکش زیرکونیا که روکش زیرش سفید است. پس ما دو مدل روکش دندانی داریم و این روکش ها از لحاظ ظاهری به هم شبیه هستند. سرامیکی که روی شان کار شده است، یک چیز است و تنها تفاوت شان در فلز زیرشان است که در یکی از روکش ها مشکی و در دیگری سفید است.

مزایا و معایب روکش های زیرکونیا و PFM

مزایای روکش زیرکونیا:

روکش زیرکونیا به دلیل اینکه فلز زیرش سفید است، باعث می شود رخ زیباتر و طبیعی تری داخل دهان بیمار داشته باشد. از لحاظ اینکه به مرور زمان شاید یکسری تحلیل های لثه ای اتفاق بیفتد، باعث می شود در روکش زیرکونیا چون فلز سفید است اون تحلیل و حد مرز لثه با روکش کمتر مشخص شود. یا مشکل دیگری که است، گاهی اوقات این فلز مشکی باعث می شود رنگ پس دهد و یک حالت تتو دور لثه به وجود بیاید. یعنی در روکش هایPFM  ما اکثر مواقع اگر درست کار نشود، باعث می شود که آن سیاهی دور لثه مشخص شود و آن دندان ظاهر خوبی هم داشته باشد، از روی لثه متوجه شویم که این دندان روکش است.

مزایا و معایب روکش PFM:

درواقع مواردی که برای روکش زیرکونیا مزایا هستند برای روکش PFM تبدیل به معایب می شوند. از جمله داخل روکش PFM آن زیبایی و طبیعی بودن کمتر به چشم می آید. مخصوصا در دندان های جلو این اتفاق بیشتر می افتد، آن هاله مشکی در داخل روکش PFM به وجود می آید. این صحبت ها دال بر این نیست که اگر در دندان قدامی روکش PFM کار شده باشد، هر کسی بتواند متوجه شود. در حالت نرمال و پس از مدت زمان برای شما مثال زدیم.

پس روکش زیرکونیا طبیعی تر است، زیباتر است، هاله مشکی به وجود نمی آورد و باعث تغییر رنگ لثه دور دندان و روکش نمی شود.

به واسطه این مزیت هایی که روکش زیرکونیا در مقایسه با روکش PFM دارد، یکسری تفاوت قیمتی است که در زیرکونیا به خاطر متریالی که استفاده می شود، قیمت بالاتر از روکش PFM است. ولی بیشترین نقطه ضغف روکش زیرکونیا این است که در جاهایی که ما می خواهیم بریج درست بکنیم یعنی بیمار دندان ندارد و ما می خواهیم از دندان های کناری به عنوان پایه استفاده کنیم و در اصطلاح عامیانه پل هم گفته می شود. بریج چون فشاری رویش است این فلز زیرکونیا شکنندگی بیشتری نسبت به PFM دارد، پس ما در این موارد به بیمار پیشنهاد روکش PFM می دهیم. بحث این نیست که چون 4 واحد روکش قرار است برای بیمارکار کنیم، زیرکونیا کار کنیم و پول بیشتری دریافت کنیم و به بیمار بگوییم که بهترین جنس و گرون ترین جنس را استفاده کردیم. اینجا پیشنهاد و تاکید می شود از روکش PFM برای شما استفاده کنیم با تکنیک لیرینگ که از لحاظ زیبایی بتواند بهترین پوشش را به شما بدهد.

 

پیام بگذارید

نیاز به کمک دارید؟
اکنون تماس بگیرید