بارگذاری

بهداشت دهان و دندان های متحرک

بهداشت دهان و دندان های متحرک

بهداشت دهان و دندان های متحرک

یکی از مزایای دندان های مصنوعی متحرک این است که می توان به راحتی آن ها را از دهان خارج کرد و بعد از تمیز کردن سر جای خود قرار داد، بنابراین کسانی که از دندان های مصنوعی متحرک استفاده می کنند؛ باید توجه داشته باشند که علاوه بر بهداشت دهان و دندان های طبیعی، دندان های مصنوعی را نیز باید به طور مرتب تمیز کنند.

 

بهداشت پروتزهای مصنوعی متحرک کامل (دست دندان)

بعد از هر وعده غذایی، دندان های مصنوعی باید از دهان خارج و ابتدا با آب گرم شسته شود و سپس به کمک مسواک کلیه سطوح آن به خصوص سطحی که در تماس با مخاط دهان است، از خرده های مواد غذایی باقیمانده تمیز گردد.

 

بهداشت دهان در افراد بی دندان

بعد از هر وعده غذایی که دست دندان از دهان خارج می شود و دهان باید به طور کامل با آب گرم یا محلول نمکی رقیق شسته و با یک مسواک نرم لثه ها تمیز شود. برای تحریک جریان خون داخل بافت لثه و افزایش مقاومت آن می توان لثه ها را ماساژ داد. بدین منظور می توانید انگشت شست و نشانه را روی نواحی مختلف بی دندان بگذارید و فشار دهید. هم چنین می توانید با پشت انگشت شست، سقف دهان را ماساژ دهید. این کار را حداقل روزی یک بار انجام دهید.

 

بهداشت دهان و پروتزهای مصنوعی ناکامل

بیمارانی که از پروتزهای ناکامل استفاده می کنند، باید بعد از هر وعده غذایی پروتز را از دهان خارج کنند. ابتدا دندان های طبیعی باقیمانده داخل دهان را به کمک مسواک و نخ دندان تمیز کنند، سپس به کمک مسواک یا برس های مخصوص کلیه سطوح پروتز به خصوص داخل قلاب های آن را به طور کامل تمیز کنند، سپس پروتز را داخل دهان قرار دهند. این افراد باید از دو مسواک استفاده کنند، یکی برای تمیز کردن دندان های طبیعی که داخل دهان قراردارد و یکی هم برای تمیز کردن پروتز.

 

مراقبت از دندان های مصنوعی متحرک

در طول شبانه روز دندان های مصنوعی متحرک باید برای مدتی از دهان خارج شود تا مخاط دهان که تحت فشار دندان های مصنوعی هنگام غذا خوردن بوده است، استراحت کند و به وضعیت طبیعی خود باز گردد. برای اغلب بیماران، برداشتن دندان مصنوعی هنگام خواب مطلوب است. هم چنین هنگام حمام کردن می توان دندان های مصنوعی را از دهان خارج کرد و آن ها را داخل آب یا یک محلول تمیز کننده، قرار داد. توجه داشته باشید که جنس دندان مصنوعی از ماده ای است که در خارج دهان باید در محیط مرطوب (داخل آب) باشد؛ در غیر اینصورت دندان مصنوعی تغییر شکل می دهد.

هنگام حمام کردن، می توانید دست دندان مصنوعی را داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید. محلول تمیز کننده را می توان به راحتی در منزل تهیه کرد. با اضافه کردن یک قاشق چای خوری سرکه یا محلول سفید کننده خانگی (وایتکس) به یک لیوان آب ولرم محلول تمیز کننده تهیه می شود. بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیز کننده آن را به طور کامل زیر شیر آب بشویید؛ سپس آن را داخل دهان قرار دهید.

بهتر است هفته ای یک بار دندان مصنوعی را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قرار دهید. برای ضدعفونی کردن می توان از محلول های سفید کننده خانگی استفاده کرد. دست دندان مصنوعی را به مدت 5 دقیقه داخل محلول سفید کننده غوطه ور کنید، سپس آن را به طور کامل با آب بشویید و داخل دهان قرار دهید. دقت کنید که دندان مصنوعی بیش از 5 دقیقه داخل این محلول نباشد، زیرا رنگ آن را تغییر می دهد.

پیام بگذارید

نیاز به کمک دارید؟
اکنون تماس بگیرید