بارگذاری
خمیر دندان

امروزه جهت بهتر تمیز کردن سطوح دندان ها از خمیردندان استفاده می شود. مواد عمده و اصلی تشکیل دهنده خمیردندان ها عبارت اند از:

  • مواد ساینده برای پاک و تمیز کردن دندان؛ یکی از اجزای مهم خمیردندان مواد ساینده آن می باشد. زیرا اگر مواد ساینده و پاک کننده ضعیف، نرم و ملایم باشد؛ دندان ها خوب پاک نمی شوند و عمل تمیزکنندگی به خوبی انجام نمی گیرد.از طرفی اگر قوی، زبر و ساینده باشد؛ سبب فرسایش و سپس حساسیت دندان ها می گردد.
  • مواد صابونی برای تمیز کردن دندان به وسیله ایجاد کف و هم چنین سهولت حرکت مسواک، اسانس و مزه های مختلف برای خوش طعم کردن آن که معمولا نعنا و پونه است. رنگ باعث تنوع در رنگ خمیردندان ها می شود.
  • مواد دارویی مختلف مانند فلوراید کلروفیل، هگزاکلروفن و غیره. مواد روغنی مانند گلیسیرین و بالاخره مواد غلیظ کننده که موجب غلظت مناسب و حالت خمیری می گردد.

 

انواع خمیر دندان

بر اساس مواد تشکیل دهنده خمیردندان و مورد مصرف آن خمیردندان ها به سه گروه اصلی تقسیم می گردند:

 

خمیردندان های فلوراید دار

این خمیردندان ها اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان ها را به عهده دارند. طبق مطالعات متعدد مصرف این خمیردندان ها به مدت طولانی و از دوران کودکی تا 44 درصد از میزان پوسیدگی می کاهد و در نتیجه کمک بزرگی به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها می نماید. (باید توجه داشت که در این نوع خمیردندان ها معمولا فرمول آن و یا کلمه ی فلوراید دار را به زبان کشور سازنده در لوله تیوپی آن می نویسند.)

 

خمیردندان های سفید کننده

اینگونه خمیردندان ها دارای مواد ساینده و پاک کننده صابونی و قوی هستند، که باعث تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان ها می شوند. این خمیردندان ها برای دندان های سالم و قوی مناسب (با نظر دندانپزشک)می باشد. ولی برای دندان هایی که دارای پوسیدگی های متعدد و مینای ضعیف هستند، نامناسب می باشد.

 

خمیردندان های کم کننده حساسیت دندان

این خمیردندان ها در کم کردن حساسیت دندان ها به خصوص حساسیت طوق دندان ها موثر می باشد. مصرف آن ها برای اخذ نتیجه مطلوب، باید طولانی باشد و برای تهیه نوع مناسب حتما با دندانپزشک مراجعه نمایید. ماده موثر این خمیردندان ها معمولا نیترات پتاسیم و یا استرانسیوم و غیره می باشد. بنابراین هنگام خرید خمیردندان بر اساس احتیاج دندان ها و یا دستور خاص که دندانپزشک می دهد، خمیر دندان مناسب را باید انتخاب کرد. چنانچه منظور تمیز کردن دندان ها باشد، از خمیردندان های سفیدکننده و اگر هدف کاهش پوسیدگی باشد، از خمیردندان های حاوی فلوراید و بالاخره درمواردی که حساسیت شدید دندان ها را بخواهیم برطرف کنیم باید از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کنیم.

پیام بگذارید

نیاز به کمک دارید؟
اکنون تماس بگیرید